Porady

Lista porad

Wybór zakładu pogrzebowego

Wybór zakładu pogrzebowego zawsze zależny jest tylko i wyłącznie od woli Rodziny Osoby Zmarłej. 

Czym kierować się przy wyborze zakładu?

Każda z Rodzin, która stawia sobie to pytanie zwraca uwagę na różne sprawy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zaplecze jakim dysponuje zakład pogrzebowy. Aby ceremonia pogrzebowa wykonana była profesjonalnie niezbędna jest duża flota samochodowa, kaplice pogrzebowe, profesjonalne pomieszczenia do przetrzymywania oraz przygotowywania ciał osób zmarłych itd.

Ważne jest także doświadczenie w prowadzeniu ceremonii pogrzebowej, rolą zakładu pogrzebowego jest przeprowadzenie pogrzebu w sposób, który nie będzie wymagał zaangażowania bliskich biorących udział w ostatnim pożegnaniu. 

W przypadku, kiedy Rodzina osoby zmarłej spodziewa się wielu przybyłych w celu pożegnania gości, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wielkość kaplic pogrzebowych ale również na obszerny parking. 

W czasie wystawienia ciała lub urny wbrew pozorom ważną rolę pełni kawiarenka. Na pogrzeb często zjawia się duża część rodziny i przyjaciół. Prócz pożegnania osoby zmarłej,co naturalnie jest sprawą najważniejszą, kawiarenka pełni rolę miejsca gdzie przy filiżance kawy lub herbaty bliscy mogą w spokoju porozmawiać.

Cena usługi pogrzebowej- przed podjęciem jakichkolwiek działań z naszej strony, każde z naszych biur jest w stanie przedstawić Państwu dokładną wycenę pogrzebu. Cena pogrzebu jest zależna od wielu czynników, jednak możemy stwierdzić, że nie jest ona drastycznie różna w zależności od wielkości zakładu pogrzebowego. Niższa cena w mniejszej firmie to często mit, dlatego rekomendujemy zwrócenie uwagi na jakość obsługi oraz zaplecze jakim dysponuje firma.

 

 

Na czym polega oferowana przez nas obsługa pogrzebu

Ponad 35 letnie doświadczenie pomaga nam zrozumieć jakie aspekty organizacji ceremonii są najważniejsze. Staramy się dokładać wszelkich starań aby rodzina i przyjaciele osoby zmarłej mogli w pełni oddać się temu co najważniejsze czyli przeżywaniu ostatniego pożegnania. Wybierając naszą firmę mają Państwo pewność, że obsługa pogrzebu spełni swoje zadanie.

Na czym polega obsługa pogrzebu? To przede wszystkim 4 mężczyzn niosących trumnę lub urnę ale nie tylko. Centrum Pogrzebowe Szmurło już w standardzie i do każdego pogrzebu dodaję dodatkowych pracowników do obsługi i przewozu kwiatów, prowadzenia pogrzebu z krzyżem itp. Wiemy, że przenoszenie niejednokrotnie ciężkich wieńców to nie jest rola przybyłych na ceremonię. Jesteśmy również otwarci na Państwa sugestię dotyczące przebiegu ceremonii, chcemy aby Rodzina Osoby Zmarłej czuła, że ostatnie pożegnanie przebiegło w sposób godny i spełniający oczekiwania.

Gdzie wywiesza się klepsydry pogrzebowe

Klepsydra jest to najbardziej popularna forma powiadomienia o odejściu. Zazwyczaj zawiera się w niej informację o przebiegu uroczystości pogrzebowej oraz informację o osobie zmarłej.

Treść klepsydr przygotowujemy przy porozumieniu z Rodziną odnoście tego jakie informacje mają być na nich umieszczone.
Klepsydry umieszcza się w miejscach, gdzie osoba zmarła mieszkała, pracowała, spędzała wolny czas a także na tablicach parafialnych i cmentarnych.

Prócz klepsydr tradycyjnych, informacje o każdym pogrzebie którego organizacją się zajmujemy widnieją na naszej stronie internetowej.

Koszt pogrzebu oraz opłaty w innych instytucjach

Na koszt całej uroczystości pogrzebowej składa się wiele czynników:

– koszt usługi zakładu pogrzebowego może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, przede wszystkim jest zależny od tego jaki zakres usług zakład pogrzebowy ma wykonać oraz w jakim przedziale cenowym zostanie wybrana trumna oraz akcesoria (garderoba, kwiaty, znicze itp.).
W naszej działalności szczególny nacisk kładziemy na transparentność kosztów a więc przy pierwszej wizycie Rodziny zmarłego w naszym biurze, oraz po wyborach usług jakich dokonała jesteśmy w stanie przedstawić dokładny koszt organizacji pogrzebu z wyszczególnionymi opcjami.

– opłata w Parafii osoby zmarłej jeżeli osoba była wierząca, w innym przypadku opłata za posługę Mistrza ceremonii świeckich.

– opłata na cmentarzu
Koszty cmentarne w zależności od nekropolii różnią się od siebie a więc tutaj również nie można jednoznacznie powiedzieć o wysokości opłaty. Przy spotkaniu z państwem, kontaktujemy się z cmentarzem w celu uzyskania informacji dotyczącej opłat w tym konkretnym przypadku.

W obliczu straty kogoś bliskiego, zdajemy sobie sprawę, że wizyty w kancelariach parafialnych oraz cmentarnych może być dla Państwa uciążliwe, dlatego pośredniczymy w uiszczaniu opłat we wszystkich instytucjach tak aby Rodzina osoby zmarłej mogła skupić się na sprawach ostatniego pożegnania.

Rodzaje miejsc spoczynku

-grób ziemny
To najpopularniejsza forma pochówku polega na złożeniu trumny lub urny bezpośrednio do ziemi.

-grobowiec murowany

Grobowce murowane to jedna z form pochówku, w której ciało zmarłego lub urna z prochami umieszczane są w murowanym grobowcu. W grobowcu nie przysypuje się trumny lub urny ziemią a jedynie zamyka się je szczelnie w specjalnych komorach.

Grobowce murowane są zwykle kosztowniejsze niż groby tradycyjne, ale ze względu na ich trwałość są one często wybierane przez osoby, które szukają trwałego i bezpiecznego miejsca pochówku dla swoich bliskich.

-grobowczyk urnowy
Jest to murowany grobowiec na którym zazwyczaj stawia się pomnik. Nasza firma oferuje grobowczyki o wymiarach ok 100×100 cm (wymiary mogą być zmienione jeżeli takie jest wymaganie zamawiającego). W grobowcu urnowym możemy umieścić nawet ok 10 urn których nie przysypuje się ziemią a jedynie zamyka betonową pokrywą.

-kolumbarium
Kolumbarium to rodzaj budowli, który służy jako miejsce składowania urn z prochami zmarłych
Kolumbaria są często stosowane jako alternatywna forma pochówku dla tradycyjnych grobów lub jako miejsce, w którym urny z prochami są przechowywane po kremacji.
W kolumbariach zwykle znajdują się liczne nisze lub komory, w których umieszcza się urny. (4-5 urn). Mogą to być nisze w ścianach lub oddzielne komory, a każda z nich jest zwykle oznaczona tabliczką z nazwiskiem lub innym oznaczeniem zmarłego.

Kolumbaria w Białymstoku i okolicy:
-Cmentarz św. Rocha w Białymstoku
-Cmentarz Parafialny w Karakulach
-Cmentarz Miejski w Karakulach
-Cmentarz parafialny w Tykocinie

Wybór cmentarza

Wybór miejsca pochówku to często trudna decyzja. Wiele Białostockich cmentarzy jest już zamkniętych. Nie oznacza to jednak, totalnego braku miejsc grzebalnych, w celu obejrzenia dostępnych miejsc należy zgłosić się do administracji cmentarza.

Warto się również zastanowić nad pochówkiem zmarłego w miejscu gdzie istnieje już rodzinny grób, a istnieje tam możliwość pochowania kolejnej osoby. Rodziny w żałobie często decydują się na taki krok w przypadku gdy np. nie posiadają miejsca w Białymstoku a osoba zmarła pochodziła z okolicznych miejscowości. W takim przypadku pierwsza część uroczystości odbywa się w miejscu zamieszkania a pochówek następuje na oddalonym cmentarzu.

Cmentarze w Białymstoku i okolicach, które mają dostępne miejsca grzebalne:

 

-Cmentarz Miejski w Karakulach
Adminiastracja przy ul. Wysockiego 63 w Białymstoku

-Cm. Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Karakulach
Administracja- kancelaria parafii ul. Kościelna 1 Karakule

-Cm. Parafialny w Dojlidach
Parafii pw Niepokalanego Serca Maryi
Administracja- kancelaria parafii ul. Ks. Stanisława Suchowolca 27 w Białymstoku

-Cm Parafialny w Dojlidach
Cm Parafii pw św. Jana Chrzciciela w Białymstoku (os Dojlidy Górne)
Administracja- kancelaria parafii pw. św. Jana Chrciciela ul. Stoczni Gdańskiej 69 w Białymstoku

-Cm. Parafialny parafii pw św. Józefa Oblubieńca (os. Pieczurki)
Administracja- kancelaria parafii ul. św. Józefa 12 w Białymstoku.

Cm. Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym
Administracja-kancelaria parafii-
Dobrzyniewo Kościelne 39

-Cm. Parafii w Fastach

Wybór formuły pogrzebu- tradycyjny czy kremacja?

Wybór rodzaju pogrzebu to przede wszystkim kwestia odczuć rodziny osoby zmarłej. Najczęstszym wyborem jest oczywiście pogrzeb tradycyjny, gdzie ciało osoby zmarłej składa się do grobu ziemnego lub murowanego grobowca.

Coraz częściej rodziny w żałobie decydują się na spopielenie ciała. Jednym z powodów popularyzacji kremacji jest możliwość pochowania zmarłych w jednym grobie, przez co nie tworzy się kolejnych mogił co przekłada się także na niższą cenę pogrzebu.

Jakie ubranie przygotować dla osoby zmarłej

Częstym pytaniem jakie nurtuję Rodzinę w żałobie jest w co ubrać osobę, która odeszła. Najczęstszą odpowiedzią jest elegancki ubiór, i jest to poprawne.
Zdarzają się jednak przypadki innego podejścia i to również nie jest nic niestosownego.
Należy pamiętać, że uroczystość pogrzebu jest przede wszystkim upamiętnieniem życia danego człowieka, ubiór powinien być dostosowany do tego jak dana osoba chciałaby być ubrana. Dla przykładu- jeżeli mężczyzna nie chodził pod krawatem ponieważ tego nie lubił, po odejściu również nie musi być ubrany w tą część garderoby.

Co zabrać ze sobą do zakładu pogrzebowego

1. Garderoba dla osoby zmarłej.
Jeżeli mają Państwo przygotowaną garderobę, można ją od razu przekazać pracownikom odbierającym ciało ( jeżeli osoba zmarła w domu) lub przynieść ją do biura obsługi.
Jeżeli Rodzina zmarłego/ej nie posiada garderoby lub brakuje jakiegoś elementu np. obuwia, może ją nabyć w każdym z naszych punktów. Oferujemy w sprzedaży pełną garderobę począwszy od garsonek i garniturów aż po obuwie, bieliznę i wszelkich akcesoriów.


2.Jeżeli osoba zmarła była otrzymywała rentę lub emeryturę należy zabrać ze sobą legitymację ZUS, KRUS, MSWiA lub inną


3. Akt Zgonu


3. Fotografię osoby zmarłej jeżeli rodzina ma wolę publikacji informacji o pogrzebie wraz ze zdjęciem.

Pogrzeb w obrządku świeckim

Pogrzeby świeckie są uroczystościami, podczas których zmarłego składa się w grobie bez elementów religijnych. Pogrzeby takie są coraz bardziej popularne wśród osób, które nie wyznają żadnej religii lub nie chcą, aby ich pogrzeb był oparty na wierze.

Pogrzeb świecki prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii Pogrzebowych nasza firma od wielu lat współpracuje w tej materii z Państwem Barbarą i Mirosławem Nadratowskimi.

Pogrzeb wyznaniowy

Organizujemy pogrzeby religijne wszystkich wyznań. Nasze wieloletnie doświadczenie w organizacji uroczystości pogrzebowych pomaga nam sprostać nawet najtrudniejszym zleceniom.

Modlitwy wieczorne oraz muzyka w kaplicy pogrzebowej

Tradycja modlitw wieczornych w naszym regionie jest bardzo powszechna. W przypadku, kiedy rodzina pogrążona w żałobie nie czuje się na siłach aby przewodniczyć w prowadzeniu różańca oraz innych modlitw w kaplicy, oferujemy Państwu naszą pomoc. Współpracujemy z osobami prowadzącymi czuwania przy zmarłym w akompaniamencie organów lub w ciszy.

Wszystkie nasze kaplice wyposażone są również w tzw szafy grające z których mogą Państwo bezpłatnie korzystać; a w nich wiele wyselekcjonowanych utworów religijnych i świeckich oraz modlitw.

Poczęstunek przybyłych gości w czasie wystawienia

W każdym z naszych zakładów pogrzebowych znajdują się kawiarenki wyposażone we wszystko co potrzebne jest do zorganizowania poczęstunku.
W kawiarniach znajdą państwo kawę, wiele rodzajów herbat, wodę. Jeżeli wolą rodziny jest poczęstunek przybyłych rodziny i przyjaciół; udostępniamy wszelkie niezbędne elementy takie jak patery, talerzyki, sztućce itp.

Wystawienie ciała lub urny w kaplicy pogrzebowej

Tradycyjne wystawienie ciała lub urny w kaplicy pogrzebowej jest powszechną praktyką w naszym regionie.

Wystawienie ciała jest ważnym elementem w procesie żałoby, ponieważ daje rodzinie i przyjaciołom czas na pożegnanie zmarłego. Wiele rodzin pogrążonych w żałobie uważa, że widzenie ciała pozwala im lepiej zrozumieć i zaakceptować śmierć swojego bliskiego.

Najczęściej wystawienie organizuje się w wieczór poprzedzający dzień pogrzebu, jesteśmy jednak elastyczni, jeżeli czują Państwo potrzebę przebywania przy zmarłym nieco dłużej lub krócej.

Ustalenie daty i godziny pogrzebu

W czasie wizyty Państwa w naszym biurze pierwszym krokiem jest ustalenie dnia oraz godziny rozpoczęcia pogrzebu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Parafiami oraz administracjami cmentarza, dzięki temu proces ten zazwyczaj przebiega sprawnie, a Rodzina osoby zmarłej nie musi zajmować się tymi sprawami.

Jakie dokumenty potrzeba aby uzyskać zasiłek pogrzebowy

Aby starać się o zasiłek pogrzebowy niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów i wniosku:

 wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, który pomaga wypełnić Zakład Pogrzebowy

 -skrócony odpis aktu zgonu

 -wydane przez zakład pogrzebowy oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli oryginały zostały złożone w banku, należy przedstawić kopie tych rachunków potwierdzone przez bank

 -dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym, może to być skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub ksero dowodu osobistego
– zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu

Nasi doświadczeni pracownicy pomagają w kompletowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów do uzyskania zasiłku. Pośredniczymy także w składaniu wniosku o wydanie zasiłku pogrzebowego. Wszelkie formalności dopełniane są w naszych biurach.

Gdy zgon następuje w domu

eśli zgon nastąpił w domu:

Jeśli śmierć nastąpiła w domu (do śmierci doszło w domu), pierwszym krokiem jest wezwanie lekarza z właściwej przychodni rejonowej. Jeśli do zgonu doszło w nocy, należy poinformować lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej (NOL), dzwoniąc pod numery 999 lub 112. Lekarz wezwany na miejsce, wystawi kartę zgonu.

Po wypisaniu karty zgonu przez lekarza należy zadzwonić po wybrany przez siebie zakład pogrzebowy, który przewiezie ciało Osoby Zmarłej do chłodni. Tam będzie ono oczekiwać na ceremonię pogrzebową.

Z dowodem osobistym osoby zmarłej oraz kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po Akt Zgonu. Należy pamiętać, aby pobrać co najmniej 2 egzemplarze aktu zgonu, gdyż jeden potrzebny jest do ZUS-u.

UWAGA- AKT ZGONU NALEŻY WYROBIĆ W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO GMINY W KTÓREJ NASTĄPIŁ ZGON (NIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA)

Gdy zgon następuje w szpitalu

Gdy osoba umiera w szpitalu lub w hospicjum

Po stwierdzeniu zgonu lekarz wystawia kartę zgonu. Rodzina osoby zmarłej zobligowana jest do kontaktu z oddziałem szpitala w celu odebrania karty zgonu i decyzji odnoście sekcji zwłok (jeżeli placówka medyczna zgadza się na odstąpienie od wykonania sekcji)

Jeżeli wybrali Państwo naszą firmę proszę udać się do jednego z naszych biur lub zadzwonić na nr 85 654 00 01

Proszę zabrać ze sobą dokumenty: kartę zgonu, dowód osobisty i odcinek renty lub emerytury (lub legitymację) Osoby Zmarłej oraz swój dowód osobisty.

Gdy zgon następuje po za granicami RP


Sprowadzanie osób zmarłych za granicą Polski również mieści się
w zakresie naszych usług, jednak proces ten różni się znacząco w zależności od kraju w jakim osoba zmarła.
W celu uzyskania informacji na temat sprowadzenia zwłok z zagranicy zapraszamy do kontaktu z jednym z biur Centrum Pogrzebowego Szmurło.

Wyrobienie aktu zgonu

AKT ZGONU NALEŻY WYROBIĆ W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO GMINY W KTÓREJ NASTĄPIŁ ZGON (NIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA)


-godziny pracy urzędu w Białymstoku, Zabłudowie, Supraślu

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to nieoceniona pomoc finansowa dla rodziny zmarłego. Często zdarza się, że śmierć dotyka nas w najmniej oczekiwanym momencie a zapewnienie godnego pochówku, niestety wymaga określonych środków finansowych. 

Zasiłek pogrzebowy pomaga uregulować wszelkie należności związane z pogrzebem, przysługuje osobom ubezpieczonym, które wcześniej pobierały rentę lub emeryturę lub były uprawnione do jej pobierania.  Przysługuje również członkom rodziny ubezpieczonego, emeryta, rencisty.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie zgonu ubezpieczonego w okresie pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Obecnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł

Zadzwoń do nas 85 654 00 01