Gdy odchodzi ktoś bliski

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jeśli zgon nastąpił w domu

Jeśli śmierć nastąpiła w domu (do śmierci doszło w domu), pierwszym krokiem jest wezwanie lekarza z właściwej przychodni rejonowej. Jeśli do zgonu doszło w nocy, należy poinformować lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej (NOL), dzwoniąc pod numery 999 lub 112. Lekarz wezwany na miejsce, wystawi kartę zgonu.

Po wypisaniu karty zgonu przez lekarza należy zadzwonić po wybrany przez siebie zakład pogrzebowy, który przewiezie ciało Osoby Zmarłej do chłodni. Tam będzie ono oczekiwać na ceremonię pogrzebową.

Z dowodem osobistym osoby zmarłej oraz kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po Akt Zgonu. Należy pamiętać, aby pobrać co najmniej 2 egzemplarze aktu zgonu, gdyż jeden potrzebny jest do ZUS-u.

UWAGA- AKT ZGONU NALEŻY WYROBIĆ W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO GMINY W KTÓREJ NASTĄPIŁ ZGON (NIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA)

Jeśli zgon nastąpił w hospicjum lub szpitalu

Po stwierdzeniu zgonu lekarz wystawia kartę zgonu.

Jeżeli wybrali Państwo naszą firmę proszę udać się do jednego z naszych biur lub zadzwonić na nr 85 654 00 01

Proszę zabrać ze sobą dokumenty: kartę zgonu, dowód osobisty i odcinek renty lub emerytury (lub legitymację) Osoby Zmarłej oraz swój dowód osobisty.

Jeśli zgon nastąpił poza granicami RP

Sprowadzanie osób zmarłych za granicą Polski również mieści się w zakresie naszych usług, jednak proces ten różni się znacząco w zależności od kraju w jakim osoba zmarła.
W celu uzyskania informacji na temat sprowadzenia zwłok z zagranicy zapraszamy do kontaktu z jednym z biur Centrum Pogrzebowego Szmurło.

Wyrobienie aktu zgonu

Akt zgonu należy wyrobić w Urzędzie Stanu Cywilnego gminy lub miasta gdzie nastąpił zgon. (NIE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA)

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to nieoceniona pomoc finansowa dla rodziny zmarłego. Często zdarza się, że śmierć dotyka nas w najmniej oczekiwanym momencie a zapewnienie godnego pochówku, niestety wymaga określonych środków finansowych.

Zasiłek pogrzebowy pomaga uregulować wszelkie należności związane z pogrzebem, przysługuje osobom ubezpieczonym, które wcześniej pobierały rentę lub emeryturę lub były uprawnione do jej pobierania. Przysługuje również członkom rodziny ubezpieczonego, emeryta, rencisty.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie zgonu ubezpieczonego w okresie pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Obecnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł

 

JAKIE DOKUMENTY POTRZEBA ABY UZYSKAĆ ZASIŁEK POGRZEBOWY?

 

Aby starać się o zasiłek pogrzebowy niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów i wniosku:

  • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, który pomaga wypełnić Zakład Pogrzebowy
  • skrócony odpis aktu zgonu
  • wydane przez zakład pogrzebowy oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli oryginały zostały złożone w banku, należy przedstawić kopie tych rachunków potwierdzone przez bank
  • dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym, może to być skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub ksero dowodu osobistego
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu

 

Nasi doświadczeni pracownicy pomagają w kompletowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów do uzyskania zasiłku. Pośredniczymy także w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego, w takim przypadku wszelkie formalności dopełniane są w naszych biurach a najbliżsi osoby zmarłej nie muszą zajmować się składaniem wniosku. 

Wybór zakładu pogrzebowego

Wybór zakładu pogrzebowego zawsze zależny jest tylko i wyłącznie od woli rodziny osoby zmarłej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zaplecze jakim dysponuje dana firma, czy posiada odpowiednie pomieszczenia do przetrzymywania oraz do czynności higienicznych przy ciałach osób zmarłych. Istotną rolę w organizacji uroczystości pogrzebowej pełni także kadra zakładu pogrzebowego, zachęcamy aby zwrócić na to uwagę przy wyborze.

Ważnym aspektem jest również duży parking przy kaplicy pogrzebowej aby przybywający na wieczorne wystawienie goście nie mieli problemu z pozostawieniem auta.

Dużą uwagę rodziny osób zmarłych przykładają do kawiarni, miejsca gdzie w spokoju można poczęstować przyjaciół filiżanką kawy lub herbaty- wystawienie ciał lub urny to nie tylko możliwość ostatniego pożegnania ale również spotkanie całej rodziny a więc rola kawiarenki jest niezwykle istotna.

 

 

Koszt pogrzebu

Na koszt całej uroczystości pogrzebowej składa się wiele czynników:

  • koszt usługi zakładu pogrzebowego może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, przede wszystkim jest zależny od tego jaki zakres usług zakład pogrzebowy ma wykonać oraz w jakim przedziale cenowym zostanie wybrana trumna oraz akcesoria (garderoba, kwiaty, znicze itp.).
    W naszej działalności szczególny nacisk kładziemy na transparentność kosztów a więc przy pierwszej wizycie Rodziny zmarłego w naszym biurze, oraz po wyborach usług jakich dokonała jesteśmy w stanie przedstawić dokładny koszt organizacji pogrzebu z wyszczególnionymi opcjami.
  • opłata w Parafii osoby zmarłej jeżeli osoba była wierząca, w innym przypadku opłata za posługę Mistrza ceremonii świeckich.
  • opłata na cmentarzu
    Koszty cmentarne w zależności od nekropolii różnią się od siebie a więc tutaj również nie można jednoznacznie powiedzieć o wysokości opłaty. Przy spotkaniu z państwem, kontaktujemy się z cmentarzem w celu uzyskania informacji dotyczącej opłat w tym konkretnym przypadku.

W obliczu straty kogoś bliskiego, zdajemy sobie sprawę, że wizyty w kancelariach parafialnych oraz cmentarnych może być dla Państwa uciążliwe, dlatego pośredniczymy w uiszczaniu opłat we wszystkich instytucjach tak aby Rodzina osoby zmarłej mogła skupić się na sprawach ostatniego pożegnania.

W przestrzeni publicznej panuje błędna opinia o zależności ceny pogrzebu od wielkości firmy. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że nie jest to czynnik brany pod uwagę przy wyliczeniu kosztów. Zachęcamy do odwiedzenia naszych biur, przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności jesteśmy w stanie przedstawić Państwu dokładny, całościowy koszt organizacji uroczystości pogrzebowej.

Ustalenie daty i godziny pogrzebu

W czasie wizyty Państwa w naszym biurze pierwszym krokiem jest ustalenie dnia oraz godziny rozpoczęcia pogrzebu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Parafiami oraz administracjami cmentarza, dzięki temu proces ten zazwyczaj przebiega sprawnie, a Rodzina osoby zmarłej nie musi zajmować się tymi sprawami.

Wystawienie ciała lub urny w kaplicy pogrzebowej

Tradycyjne wystawienie ciała lub urny w kaplicy pogrzebowej jest powszechną praktyką w naszym regionie. Wystawienie ciała jest ważnym elementem w procesie żałoby, ponieważ daje rodzinie i przyjaciołom czas na pożegnanie zmarłego. Wiele rodzin pogrążonych w żałobie uważa, że widzenie ciała pozwala im lepiej zrozumieć i zaakceptować śmierć swojego bliskiego.

Najczęściej wystawienie organizuje się w wieczór poprzedzający dzień pogrzebu, jesteśmy jednak elastyczni, jeżeli czują Państwo potrzebę przebywania przy zmarłym nieco dłużej lub w ograniczonych godzinach.

Poczęstunek w kaplicy pogrzebowej

W każdym z naszych zakładów pogrzebowych znajdują się kawiarenki wyposażone we wszystko co potrzebne jest do zorganizowania poczęstunku.
W kawiarniach znajdą państwo kawę, wiele rodzajów herbat, wodę. Jeżeli wolą rodziny jest poczęstunek przybyłych rodziny i przyjaciół; udostępniamy wszelkie niezbędne elementy takie jak patery, talerzyki, sztućce itp.

 

Modlitwy wieczorne w kaplicy pogrzebowej

Szafa grająca

Tradycja modlitw wieczornych w naszym regionie jest bardzo powszechna. W przypadku, kiedy rodzina pogrążona w żałobie nie czuje się na siłach aby przewodniczyć w prowadzeniu różańca oraz innych modlitw w kaplicy, oferujemy Państwu naszą pomoc. Współpracujemy z osobami prowadzącymi czuwania przy zmarłym w akompaniamencie organów lub w ciszy.

Wszystkie nasze kaplice wyposażone są również w tzw szafy grające z których mogą Państwo bezpłatnie korzystać; a w nich wiele wyselekcjonowanych utworów religijnych i świeckich oraz modlitw.

 

 

 

 

 

Błażej Wierzbicki- prowadzenie modlitw

Błażej Wierzbicki jest absolwentem Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Obecnie pracuje w Parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku. „Czuwanie przy trumnie bliskich zmarłych jest szczególnym pożegnaniem. To pożegnanie możemy uczynić cennym darem ofiarowanym naszym zmarłym na drodze do zbawienia poprzez modlitwę. W przeżyciu tak pojętego czuwania mogę pomóc profesjonalnym poprowadzeniem modlitw recytowanych i śpiewanych takich jak: Różaniec, Koronka, Litanie, Psalmy oraz odpowiednio dobrane Pieśni żałobne.”

tel. 694 648 542

 

Pogrzeb wyznaniowy

Jako firma działająca nieprzerwalnie od 1989 roku zorganizowaliśmy tysiące uroczystości pogrzebowych w wielu wyznaniach.

Ogromne doświadczenie przekłada się na profesjonalną organizację pogrzebu w obrządku każdej religii.

Pogrzeb świecki

Pogrzeby świeckie są uroczystościami, podczas których zmarłego składa się w grobie bez elementów religijnych. Pogrzeby takie są coraz bardziej popularne wśród osób, które nie wyznają żadnej religii lub nie chcą, aby ich pogrzeb był oparty na wierze.

Pogrzeb świecki prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii Pogrzebowych. Nasza firma od wielu lat współpracuje w tej materii z Państwem Barbarą i Mirosławem Nadratowskimi, osobami wykazującymi się olbrzymią empatią i taktem w prowadzeniu ceremonii pogrzebowych.

Co zabrać ze sobą do zakładu pogrzebowego

  • dokument potwierdzające świadczenie: emerytury lub renty, lub dokument potwierdzający ubezpieczenie emerytalno-rentowe (zaświadczenie z zakładu pracy)

  • Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego) -w celu ustalenia pokrewieństwa przy składaniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.

  • garderoba dla osoby zmarłej.

Jeżeli mają Państwo przygotowaną garderobę, można ją od razu przekazać pracownikom odbierającym ciało ( jeżeli osoba zmarła w domu) lub przynieść ją do biura obsługi.

Jeżeli Rodzina zmarłego/ej nie posiada garderoby lub brakuje jakiegoś elementu np. obuwia, może ją nabyć w każdym z naszych punktów. Oferujemy w sprzedaży pełną garderobę począwszy od garsonek i garniturów aż po obuwie, bieliznę i wszelkich akcesoriów.

  • akt zgonu

  • fotografię osoby zmarłej jeżeli rodzina ma wolę publikacji informacji o pogrzebie wraz ze zdjęciem.

W co ubieramy osobę zmarłą

Tradycją jest ubieranie osoby zmarłej w elegancki ubiór jednak zdarzają się przypadki innego podejścia i nie jest to nic niestosownego.
Należy pamiętać, że uroczystość pogrzebu jest przede wszystkim upamiętnieniem życia danego człowieka, ubiór powinien być dostosowany do tego jak dana osoba chciałaby być ubrana. Dla przykładu- jeżeli mężczyzna nie chodził pod krawatem ponieważ tego nie lubił, po odejściu również nie musi być ubrany w tą część garderoby.

Wybór formuły pogrzebu - tradycyjny czy kremacja?

Wybór rodzaju pogrzebu to przede wszystkim kwestia odczuć rodziny osoby zmarłej. Najczęstszym wyborem jest oczywiście pogrzeb tradycyjny, gdzie ciało osoby zmarłej składa się do grobu ziemnego lub murowanego grobowca. Coraz częściej rodziny w żałobie decydują się na spopielenie ciała. Jednym z powodów popularyzacji kremacji jest możliwość pochowania zmarłych w jednym grobie, przez co nie tworzy się kolejnych mogił co przekłada się także na niższą cenę pogrzebu.

Wybór cmentarza

Wybór miejsca pochówku to często trudna decyzja. Wiele Białostockich cmentarzy jest już zamkniętych. Nie oznacza to jednak, zupełnego braku miejsc grzebalnych, w celu obejrzenia dostępnych miejsc należy zgłosić się do administracji cmentarza.
Warto się również zastanowić nad pochówkiem osoby zmarłej w miejscu gdzie istnieje już rodzinny grób, a jest tam możliwość pochowania kolejnej osoby. Rodziny w żałobie często decydują się na taki krok w przypadku gdy np. nie posiadają miejsca w Białymstoku a osoba zmarła pochodziła z okolicznych miejscowości. W takim przypadku pierwsza część uroczystości odbywa się w miejscu zamieszkania a pochówek następuje na oddalonym czasem cmentarzu.

Cmentarze w Białymstoku i okolicach, które posiadają dostępne miejsca grzebalne:

-Cmentarz Miejski w Karakulach
Adminiastracja przy ul. Wysockiego 63 w Białymstoku

-Cm. Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Karakulach
Administracja- kancelaria parafii ul. Kościelna 1 Karakule

-Cm. Parafialny w Dojlidach
Parafii pw Niepokalanego Serca Maryi
Administracja- kancelaria parafii ul. Ks. Stanisława Suchowolca 27 w Białymstoku

-Cm Parafialny w Dojlidach
Cm Parafii pw św. Jana Chrzciciela w Białymstoku (os Dojlidy Górne)
Administracja- kancelaria parafii pw. św. Jana Chrciciela ul. Stoczni Gdańskiej 69 w Białymstoku

-Cm. Parafialny parafii pw św. Józefa Oblubieńca (os. Pieczurki)
Administracja- kancelaria parafii ul. św. Józefa 12 w Białymstoku.

-Cm. Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym
Administracja-kancelaria parafii- Dobrzyniewo Kościelne 39

-Cm. Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Fastach

Rodzaje miejsc spoczynku

  • GRÓB ZIEMNY
    To najpopularniejsza forma pochówku polega na złożeniu trumny lub urny bezpośrednio do ziemi.
  • GROBOWIEC MUROWANY
    Grobowce murowane to jedna z form pochówku, w której ciało zmarłego lub urna z prochami umieszczane są w murowanym grobowcu. W grobowcu nie przysypuje się trumny lub urny ziemią a jedynie zamyka się je szczelnie w specjalnych komorach. Grobowce murowane są zwykle kosztowniejsze niż groby tradycyjne, ale ze względu na ich trwałość są one często wybierane przez osoby, które szukają trwałego i bezpiecznego miejsca pochówku dla swoich bliskich.
  • GROBOWCZYK URNOWY
    Jest to murowany grobowiec na którym zazwyczaj stawia się pomnik. Nasza firma oferuje grobowczyki o wymiarach ok 100×100 cm (wymiary mogą być zmienione jeżeli takie jest wymaganie zamawiającego). W grobowcu urnowym możemy umieścić nawet ok 10 urn których nie przysypuje się ziemią a jedynie zamyka betonową pokrywą.
  • KOLUMBARIUM
    Kolumbarium to rodzaj budowli, który służy jako miejsce składowania urn z prochami zmarłych
    Kolumbaria są często stosowane jako alternatywna forma pochówku dla tradycyjnych grobów lub jako miejsce, w którym urny z prochami są przechowywane po kremacji.
    W kolumbariach zwykle znajdują się liczne nisze lub komory, w których umieszcza się urny. (4-5 urn). Mogą to być nisze w ścianach lub oddzielne komory, a każda z nich jest zwykle oznaczona tabliczką z nazwiskiem lub innym oznaczeniem zmarłego.

Kolumbaria w Białymstoku i okolicy:

  • Cmentarz św. Rocha w Białymstoku
  • Cmentarz Parafialny w Karakulach
  • Cmentarz Miejski w Karakulach
  • Cmentarz parafialny w Tykocinie
  • Cmentarz Parafialny przy ul. św. Andrzeja Boboli w Białymstoku

Gdzie wywiesza się klepsydry

Klepsydra jest to najbardziej popularna forma powiadomienia o odejściu. Zazwyczaj zawiera się w niej informację o przebiegu uroczystości pogrzebowej oraz informację o osobie zmarłej.
Klepsydry umieszcza się w miejscach, gdzie osoba zmarła mieszkała, pracowała, spędzała wolny czas a także na tablicach parafialnych i cmentarnych.

Prócz klepsydr tradycyjnych, informacje o każdym pogrzebie którego organizacją się zajmujemy widnieją na naszej stronie internetowej.

Obsługa uroczystości przez Centrum Pogrzebowe Szmurło

Ponad 35 letnie doświadczenie pomaga nam zrozumieć jakie aspekty organizacji ceremonii są najważniejsze. Staramy się dokładać wszelkich starań aby rodzina i przyjaciele osoby zmarłej mogli w pełni oddać się temu co najważniejsze czyli przeżywaniu ostatniego pożegnania. Wybierając naszą firmę mają Państwo pewność, że obsługa pogrzebu spełni swoje zadanie.

Na czym polega obsługa pogrzebu? To przede wszystkim 4 mężczyzn niosących trumnę lub urnę ale nie tylko. Centrum Pogrzebowe Szmurło już w standardzie i do każdego pogrzebu dodaję dodatkowych pracowników do obsługi i przewozu kwiatów, prowadzenia pogrzebu z krzyżem itp. Wiemy, że przenoszenie niejednokrotnie ciężkich wieńców to nie jest rola przybyłych na ceremonię. Jesteśmy również otwarci na Państwa sugestię dotyczące przebiegu ceremonii, chcemy aby Rodzina czuła, że ostatnie pożegnanie przebiegło w sposób godny i spełniający oczekiwania.

Usługi, które w innych zakładach pogrzebowych są dodatkowo płatne bądź nie istnieją, u nas są standardem. 

 

Fotografia osoby zmarłej

Jako zakład pogrzebowy gorąco zachęcamy Rodziny osoby zmarłej do publikacji fotografii w nekrologu jak i ustawienia zdjęcia osoby zmarłej w czasie wystawienia i uroczystości pogrzebowych. W naszych kaplicach udostępniamy również wyświetlacze aby najbliżsi mogli zaprezentować zbiór fotografii z życia osoby, która od nas odeszła.

Obsługując wiele uroczystości pogrzebowych zauważamy, że fotografia pojawia się coraz częściej i niewątpliwie tworzy to bardziej osobistą atmosferę pożegnania, przywołuje wspomnienia u osób przybywających aby pożegnać się ostatni raz.


Jeżeli nie mają Państwo fotografii, również w tej kwestii oferujemy swoją pomoc. Wydrukujmy przesłaną fotografię a potem oprawimy w ramie aby w czasie wystawienia prezentowała się jak najlepiej.

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Gdy odchodzi ktoś bliski

Pierwsze kroki w organizacji pogrzebu

Pogrzeb i jego organizacja

Opis usług jakie oferujemy

Obiad żałobny

Organizacja obiadu żałobnego w Karakulach

Usługi po pogrzebie

Wszystko
Zadzwoń do nas 85 654 00 01