5 niezawodnych sposobów na czyszczenie pomnika

Gdy zdecydujemy się na postawienie pomnika, warto przemyśleć sprawę wyboru materiału, z jakiego zostanie wykonany. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, lecz również na materiał i sposób konserwacji. Jedne kruszywa czyści się szybko, bezproblemowo i wygodnie. To wersja dla osób, które na pielęgnację płyty mogą przeznaczyć małą ilość czasu, a ich wizyty na cmentarzu są sporadyczne. Dla tych, którzy często pojawiają się przy grobach bliskich, wydłużony czas na pielęgnację pomnika nie będzie stanowił problemu.

Konserwacja pomnika

Lastryko, granit, marmur, kamień czy piaskowiec, to tylko nieliczne kruszywa, z których powstają płyty nagrobne. Fachowcy z Centrum Pogrzebowego Białystok doradzą Państwu, jaki materiał wybrać i jak go pielęgnować, by długo zachował swój stan na wiele lat.

1. Woda i płyn do mycia naczyń – podstawa

Myjemy grób ciepłą wodą, czekamy aż wszystkie zabrudzenia dobrze nasiąkną wodą i miękką szmatką zanurzoną w specyfiku czyścimy powierzchnię. Trzeba pamiętać o delikatnym myciu nawierzchni pomnika, by nie pozostawić rys.

2. Sok z cytryny na wszystko

To niezawodny środek na wszystkie rodzaje plam. Usuwa nawet trwałe zabrudzenia ze smarów, idealnie więc usunie wszystkie nieczystości z powierzchni. Dodatkowo, odświeża kolor kamienia, co jest plusem w przypadku czyszczenia pomników z białego kruszywa.

3. Chlorek metylenu, gorąca woda lub drewno na plamy z wosku

Aby usunąć rozlaną parafinę, która już zdążyła zaschnąć na powierzchni, należy wylać na nią gorącą wodę i spróbować delikatnie usunąć plamę kawałkiem drewna. Jest ono miękkie i nie porysuje płyty nagrobnej. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po chlorek metylenu, który jest składnikiem rozpuszczalników. Nalewamy go bezpośrednio na plamę i wycieramy szmatką. Wszystko należy robić w rękawicach ochronnych, ponieważ chlorek metylenu jest substancją żrącą.

4. Soda oczyszczona i woda utleniona na rdzę

Ta mieszanka jest idealnym sposobem na usunięcie plam z rdzy. Mieszamy obie substancje z wodą w takich proporcjach, by powstała gęsta maź. Nakładamy bezpośrednio na plamę i czyścimy delikatną szczotką o miękkim włosiu lub gąbką kuchenną. Przemywamy miejsce ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

5. Ocet

Ten niezawodny produkt spełnia się również w roli odplamiacza. Warto czasem przetrzeć nagrobek szmatką nasączona octem. Dzięki temu kolor nawierzchni stanie się bardziej wyrazisty, przez co pomnik będzie wyglądał na nowszy i odświeżony.

Nie wolno używać substancji żrących, mocno skoncentrowanych chemikaliów oraz szczotek drucianych czy ryżowych, ponieważ ostre końcówki mogą uszkodzić powierzchnię płyty nagrobnej.

W ofercie naszego centrum pogrzebowego znajdziecie Państwo szeroki wybór form pomników, począwszy od klasycznych, aż po nowoczesne. Nasi pracownicy z zakładu pogrzebowego w Białymstoku służą pomocą przy wyborze pomnika. Fachowcy podpowiedzą, jakie można zastosować zdobienia oraz pomogą ustalić jego wysokość i kształt płyty.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01