Nagrobek – koszt, rodzaj, pielęgnacja

Często zdarza się, że na cmentarzu słyszy się za plecami rozmowy opisujące stan, cenę czy jakość konkretnego grobu. Współczesne nagrobki są zróżnicowane pod względem formy, kształtu i materiału, z jakiego są wykonane. Jak wybrać nagrobek, by nie przepłacić i jednocześnie zachować fason i umiar?

Elementy decydujące o cenie

Większość ludzi decydujących się na postawienie nagrobka swoim bliskim nie wie, ile może kosztować materiał oraz prace z tym związane. Przede wszystkim ważny jest kamień, z jakiego zostanie wykonany nagrobek. Przykładowo: chiński granit kosztuje około 2000-3000 zł, natomiast koszt granitu typu kaplica (Vanga, Szwed) to wydatek rzędu 20,000zł.

Nasze Centrum Pogrzebowe w Białymstoku posiada wystawę liczącą ponad 100 modeli pomników. Popularne są również białe granity strzegomskie, pochodzące z masywu strzegomskiego. Ich cena zamyka się w przedziale 3000-4000zł w zależności od ilości zużytego granitu. Firmy, które sprzedają nagrobki w Białymstoku, powinny posiadać cennik i opis każdego z oferowanych modeli. Cena zależy również od tego, czy wlicza się w nią koszt kucia liter na kamieniu. Tak samo jak w przypadku wyboru nagrobka, ceny za literowanie są ustalane indywidualnie z zakładem kamieniarskim. Plasują się między 5-10zł za literę.

Materiał na nagrobek

Rodzaj materiału użytego do wykonania nagrobka dyktuje omówiona wyżej cena i jakość materiału. Te dwa elementy idą ze sobą w parze. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka? Niewątpliwie na chropowatość powierzchni. Przykładowo: lastryko będące mieszanką betonu, wody, cementu i grysu będzie trudną do utrzymania powierzchnią ze względu na dużą porowatość. Natomiast marmur czy granit pochodzący z dna oceanu będzie trwały i łatwiejszy w konserwacji.

Konserwacja

Kiedy skorzystamy z usług kamieniarza i zdecydujemy się na postawienie płyty nagrobnej, należy zwrócić uwagę na to, by była zadbana i długo pozostała w stanie niewymagającym renowacji. Najprostszą i ogólnodostępną metodą czyszczenia nagrobków jest konserwacja płynem do mycia naczyń rozcieńczonym z wodą. Do butelki z wodą dodajemy kilka kropli płynu, przy użyciu miękkiej szmatki czyścimy nawierzchnię. Stosujemy w razie potrzeby. Przy białym kolorze kamienia i chropowatej nawierzchni dodatkowo podatnej na wnikanie płynu w pory kamienia, warto używać bezbarwnych płynów do mycia naczyń, które nie spowodują w przyszłości plam na nagrobku. Pozostają również pasty polerujące i kremy nabłyszczające, lecz z biegiem czasu będą wnikać w kamień powodując nadmierne zbieranie się zanieczyszczeń oraz będą powodować odbarwienia kamienia w miejscu czyszczenia.

Nagrobek nie musi być drogi, by spełniał funkcję ozdobną. Doradcy z firmy zajmującej się organizacją pogrzebów w Białymstoku z pewnością pomogą wybrać odpowiedni kształt, materiał, dobiorą kształt i wielkość kutych liter oraz doradzą jak często konserwować pomnik.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01