Stypy – tradycja w tematyce pogrzebowej. Co warto wiedzieć, aby godnie uczcić pamięć osoby zmarłej?

Tradycja organizowania styp jest już na tyle zakorzeniona w polskich zwyczajach, że większość pogrzebów kończy się właśnie taką formą spotkania z rodziną i bliskimi. Odpowiednio zorganizowane przyjęcie wymaga miejsca oraz oprawy, dlatego warto korzystać z pomocy centrów pogrzebowych, które zapewniają wszechstronne działania, bez nadmiernego angażowania Państwa na poszczególnych etapach.

Obecność na stypach oraz ich przebieg zgodnie z oczekiwaniami

Poprzednią wersją styp był uroczysty obiad w domu w gronie rodzinnym, co pozwalało przy niewielkich nakładach finansowych urządzić przyjęcie ku pamięci osoby zmarłej. Lista gości ograniczała się do najbliższej rodziny, często głównie domowników, a całość przebiegała bez specjalnej oprawy. Z czasem na jedną z pierwszych pozycji planu wysunął się jednak aspekt praktyczny, czyli chęć ugoszczenia bliskich, którzy często z odległych zakątków kraju lub z zagranicy przyjechali na uroczystości pogrzebowe, zatem na stypach jest znacznie więcej gości, a całość odbywa się w odpowiednio przygotowanych lokalach.

stół na stype

Planując stypę po pogrzebie należy wziąć pod uwagę kilka aspektów i zgłosić je organizatorowi. Do najistotniejszych należą:

  • liczba gości – ugościć można najbliższą rodzinę, ograniczając tym samym listę gości do minimum, można także zamówić przyjęcie dla znacznie większej liczby osób (w naszym Centrum Pogrzebowym nawet do 100),
  • menu – podczas przyjęcia wystarczy zazwyczaj obiad dwudaniowy, przystawki oraz ciasto, natomiast menu jest często rozbudowywane o dodatkowe pozycje w zależności od czasu trwania stypy oraz upodobań gości,
  • przewidywany czas trwania stypy – od początku do końca trwania przyjęcia obsługa lokalu jest w pełni przygotowana do serwowania dań, dbania o porządek na stołach oraz informowania o planowanym przebiegu przyjęcia,
  • budżet – istotna kwestia, którą zawsze należy dostosować do własnych możliwości; koszty liczone są zazwyczaj na zasadzie kwoty za jedną osobę, może być podana również ogólna cena za całe przyjęcie.

Elegancki i stonowany wystrój lokalu to domena miejsc do organizacji styp i bez dodatkowych sugestii zarówno stoły, jak całe wnętrze, wyglądają stosownie do charakteru przyjęcia. Podkreślić ten nastrój pomagają kwiaty, na przykład w wazonach na stołach, oraz dekoracje, również wyważone i komponujące się z charakterem wnętrza.

Wokół stypy, czyli sprawna organizacja oraz kontakt z właścicielem lub kierownikiem sali

Atutem styp organizowanych przez firmy zewnętrzne, w tym centra pogrzebowe, jest możliwość powierzenia całości przygotowań odpowiedzialnym osobom. Sam pogrzeb jest dla bliskich trudną sytuacją życiową, dlatego dodatkowe zadania w tym czasie można z powodzeniem przekazać osobom doświadczonym w kwestii organizowania przyjęć okolicznościowych, jakimi są również stypy. Uzgodnienie kilku głównych wytycznych wystarczy, aby całość została już odpowiednio dostosowana do tych ustaleń.

Dobrze, jeżeli również na zewnątrz lokalu jest miejsce do spędzenia czasu, ochłonięcia po wszystkich trudach pogrzebu. O to również warto zapytać, rezerwując miejsce na stypę. Sprawna komunikacja z obsługą lokalu albo z właścicielem pozwoli wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Z naszej praktyki – jesteśmy zawsze do dyspozycji Klientów

Wiedza oraz doświadczenie stanowią niezbędne elementy sprawnego przygotowywania styp. Z pozoru jednakowe przyjęcia, zawsze różnią się poszczególnymi ustaleniami, dlatego indywidualne podejście do każdego przyjęcia stanowi podstawę dobrej współpracy z Klientami. A jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy do przeczytania kolejnego wpisu.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01