Białystok – krematorium jako alternatywa dla tradycyjnego pochówku

Na rynku pojawia się coraz więcej krematoriów. Wszystko to za sprawą rosnącego popytu na usługi krematoryjne, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Pierwsze krematorium powstało w naszym kraju w latach 90-tych, a od tego czasu powstało kilkadziesiąt kolejnych. Obecnie kremuje się w Polsce ponad trzydzieści procent ciał osób zmarłych, a odsetek ten cały czas rośnie. Wybór kremacji jako formy pochówku ma sporo zalet – zarówno praktycznych, jak i ekologicznych.

Dom pogrzebowy z własnym krematorium

na prochy spopielone w krematoriumW związku z ciągle zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi kremacji zwłok, kolejne zakłady pogrzebowe decydują się na inwestycję w piec krematoryjny. W ostatnim czasie powstało na przykład drugie krematorium w Białymstoku. Pokazuje to, że ludzie przekonują się do tego rodzaju pochówku, który zdecydowanie odbiega formą od tradycyjnego pogrzebu. Społeczeństwo polskie zaczyna odkrywać zalety kremacji zwłok, wśród których możemy wymienić:

  • Zachowanie godności osoby zmarłej – cały proces kremacji prowadzony jest według ściśle ustalonych procedur, z pełnym szacunkiem dla ciała zmarłego,
  • Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce na cmentarzu – miejsca na cmentarzach brakuje, a kremacja zwłok pozwala na zwiększenie ich pojemności,
  • Koszty – obecnie koszt kremacji staje się coraz niższy, przez co ten rodzaj pochówku staje się realną konkurencją cenową dla tradycyjnej oferty pogrzebowej,
  • Ekologia – kremacja zwłok jest procesem o bardzo małym wpływie na środowisko.

Dla domów funeralnych kremacja jest naturalną drogą rozszerzenia zakresu oferowanych usług pogrzebowych. Piec krematoryjny nie jest co prawda małą inwestycją, jednak w pełni uzasadnioną w związku z rosnącym popytem na kremacje.

Pogrzeb w Białymstoku – krematorium to pełnoprawne centrum pogrzebowe

Działalność krematoriów w żadnym wypadku nie ogranicza się tylko i wyłącznie do usług krematoryjnych. Zarówno zakłady pogrzebowe z długą historią, jak i nowopowstające krematoria zajmują się całościową organizacją pogrzebów. Sprawia to, że rodziny pogrążone w smutku po utracie bliskiej osoby nie mają dodatkowych zmartwień związanych z przygotowaniem pogrzebu jak i stypy – przez cały proces są oni przeprowadzani przez pracownika domu pogrzebowego, który dba o to, by wszystko jak najlepiej zorganizowane.

Kremacja zwłok będzie wybierana coraz częściej

Minie jeszcze kilka lat, nim w Polsce kremacja zwłok stanie się równie powszechnym wyborem jak w krajach Europy zachodniej, Stanów Zjednoczonych czy też Japonii. Dużą rolę będzie odgrywał w tej kwestii także Kościół rzymskokatolicki, który zezwalając na tę formę grzebania zmarłych otworzył furtkę dla odejścia od tradycyjnej formy pochówków dla ludzi wierzących.

Krematorium w Białymstoku, a także wszystkie pozostałe krematoria w Polsce wykonują obecnie nawet po kilkaset kremacji w roku, a nowe krematoria, zarówno jako części już funkcjonujących zakładów pogrzebowych, jak i jako nowe inwestycje, powstają nie tylko w miastach wojewódzkich, lecz także zaczynają pojawiać się także w coraz większej ilości mniejszych miast rozszerzając dostępną tam ofertę usług pogrzebowych.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01