Centrum pogrzebowe – pomoc o każdej porze

Śmierć bliskiej osoby jest dla rodziny zawsze okresem bardzo trudnym. Nie tylko za sprawą przeżywanego bólu związanego z utratą kogoś kogo kochaliśmy, lecz także dlatego, że konieczne jest zorganizowanie pogrzebu i podjęcie wielu niełatwych decyzji związanych z jego przygotowaniem. Pomocą może okazać się centrum pogrzebowe. Firmy te, ze względu na charakter prowadzonej działalności, świadczą usługi całodobowo i pomagają przy całym procesie organizacji pogrzebu.

Zanim zaczniemy organizację pogrzebu

Rozpoczęcie organizacji pogrzebu poprzedzone musi zostać dopełnieniem formalności. Należy pamiętać, że zgon musi zostać potwierdzony przez lekarza, który wystawi kartę zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w domu, lekarzem właściwym jest lekarz rodzinny (w godzinach pracy przychodni) lub lekarze pogotowia (poza godzinami pracy przychodni POZ oraz w weekendy i święta). Jeżeli okoliczności śmierci są niejasne, konieczne może być przeprowadzenie sekcji zwłok. Kartę zgonu wystawia wtedy zakład medycyny sądowej, po zakończeniu sekcji. Natomiast gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, to kartę zgonu wystawia lekarz oddziałowy.

Drugą bardzo istotną kwestią, o której należy pamiętać przed udaniem się do centrum pogrzebowego, jest przekazanie informacji o śmierci do urzędu stanu cywilnego. Należy to zrobić w ciągu trzech dni od daty zgonu. Obowiązek ten ciąży w pierwszej kolejności na rodzinie zmarłego – małżonku, dzieciach, krewnych lub powinowatych. Jeśli osoba zmarła nie ma rodziny lub nie utrzymuje z nią kontaktu, powiadomić urząd stanu cywilnego mogą także osoby niespokrewnione – na przykład znajomi lub świadkowie śmierci.

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

krematoriumJest to rzecz niezwykle trudna w natłoku towarzyszących nam w tych chwilach emocji. Zwykle korzystamy więc z usług firmy, którą już sprawdziliśmy wcześniej lub polecanej przez kogoś znajomego. Mimo wszystko warto zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku domów pogrzebowych. Dobre centra pogrzebowe oferują:

  • Całodobowy odbiór i transport ciał (także międzynarodowy),
  • Pomoc przy załatwianiu formalności związanych z pogrzebem i uzyskaniu zasiłku pogrzebowego,
  • Kremację zwłok,
  • Organizację konduktu żałobnego i oprawy podczas pogrzebu,
  • Szeroki wybór urn i trumien,
  • Możliwość skorzystania z sali lub kaplicy do ostatniego pożegnania osoby zmarłej lub modlitwy.

Gdy wybierzemy centrum pogrzebowe

Gdy podejmiemy już decyzję, z usług jakiego zakładu pogrzebowego chcemy korzystać, należy się do niego udać i przedłożyć wymagane dokumenty – są to między innymi akt lub karta zgonu, dowód osobisty zmarłego (jeśli mamy do niego dostęp), jego numer nip lub pesel oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Warto zadzwonić wcześniej do zakładu funeralnego i upewnić się, co dokładnie będzie potrzebne.

Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy, gdzie zawarte powinny zostać wszystkie terminy oraz pozostałe ustalenia dotyczące pogrzebu takie jak miejsce pochówku i ewentualnej kremacji, wybór trumny, obrządek ceremonii oraz inne świadczone usługi.
Dobre centrum pogrzebowe w Białymstoku daje nam gwarancję spokojnego przeżywania jakże ciężkich dni po utracie bliskiej osoby. Warto więc poświęcić trochę czasu na dokonanie dobrego i świadomego wyboru.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01