Czy krematorium to dobre rozwiązanie?

Gdy umiera ktoś bliski, oprócz uporania się z bólem po stracie pozostaje wybór rodzaju pochówku. Czasami jednak staje się to kwestią sporną, ponieważ dla wielu współczesnych ludzi pożegnanie bliskiego człowieka w krematorium jest nie do przyjęcia.

Ciała zmartwychwstanie

Często ten problem można zauważyć w mniejszych miasta czy wsiach, gdzie religia jest głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców. Ludzie Ci bardzo liczą się ze zdaniem kapłanów, którzy często będąc ludźmi starszej daty nie wyrażają aprobaty na pochówek prochów w urnie, zamiast jak tradycja każe: w trumnie. W religii chrześcijańskiej, ksiądz podczas odprawiania mszy za zmarłego mówi: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Niektórzy uważają, że skoro nie ma ciała, brak też szansy na zmartwychwstanie. Warto przypomnieć, że jest to metafora, która ma na celu zobrazowanie biblijnej wizji,  a spopielanie ciał zmarłych nie jest sprzeczne z wiarą katolicką.

Jeśli rodzina zdecyduje się na krematorium – kwestie prawne

Wg polskiego prawa, zmarłych można pochować poprzez złożenie w grobie ziemnym, murowanym, bądź katakumbach oraz poprzez zatopienie w morzu, jeśli śmierć tam nastąpiła. Natomiast szczątki, które pochodzą ze spopielania zwłok mogą być również przechowywane w kolumbariach, czyli budowlach cmentarnych o kształcie prostopadłościanu lub kopuły. Na specjalnie do tego przeznaczonych głębokich półkach umieszcza się urnę z prochami zmarłego. Niedozwolone jest przechowywanie prochów w domach.

Nie zezwala się na:

  • przechowywanie urny z prochami zmarłego gdzie indziej niż na cmentarzu;
  • rozsypanie prochów np. na „polach pamięci” umiejscowionych na cmentarzach i poza ich obszarem;
  • wsypanie prochów do morza. Można tam zatopić zwłoki, jeśli śmierć nastąpiła na morzu;

Konstrukcja krematorium

Spopielarnia, od łac. cremo = palę, jest urządzeniem współczesnego świata w którym przeprowadza się pośmiertne spalanie zwłok. Sam proces jest znany przynajmniej od czasów średniowiecza, jednak technika jaką dysponują domy pogrzebowe jest inna. Krematorium w Białymstoku jest wyposażone w specjalne miejsca, w których pozostają trumny przed procesem kremacji. Dodatkowo, niezbędnym elementem jest układ oczyszczania spalin, które towarzyszą procesowi spopielania. Oprócz nowoczesnej techniki eliminacji zanieczyszczeń, Centrum Pogrzebowe Szmurło dysponuje kaplicą wyznaniową i salą pożegnań, gdzie bezpośrednio przed uruchomieniem pieca krematoryjnego bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym.

Kiedy rodzina zdecyduje się na kremację zmarłego, musi przygotować niezbędne dokumenty takie jak: akt zgonu i zezwolenie na wykonanie kremacji. Zezwolenie można pobrać bezpośrednio na naszej stronie internetowej Zakład pogrzebowy w Białymstoku oferuje kompleksową pomoc, gdzie bliscy zmarłego w trudnych chwilach mogą liczyć na wsparcie i pomocną dłoń przy ustaleniu szczegółów ceremonii pożegnania. Nasze centrum pogrzebowe jest wyposażone nie tylko w krematorium najnowszej generacji. Posiadamy kilka kaplic oraz salę pożegnań, gdzie bliscy mogą oddać zmarłemu ostatnią posługę.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01