Istotne kwestie w przypadku śmierci – od karty zgonu po kontakt z domem pogrzebowym

Trudne chwile związane z pogrzebem oraz koniecznością żegnania bliskich osób poprzedzone są kwestiami formalnymi, których uregulowanie pozwala na prawidłowy przebieg procedur. Stan żałoby jest sytuacją obciążającą emocjonalnie, dlatego warto wiedzieć wcześniej, jak należy postępować, gdy faktycznie zaistnieje konieczność uzyskania niezbędnych zgód oraz dokumentów, a następnie z pomocą domu pogrzebowego zapewnić osobie zmarłej godne ostatnie pożegnanie.

W czym na etapie formalności może pomóc dom pogrzebowy?

Zanim skontaktujecie się Państwo z domem pogrzebowym, potrzebne jest uzyskanie potwierdzenia, że nastąpił zgon. Podstawowym dokumentem jest karta zgonu (pełna nazwa: Karta statystyczna do karty zgonu), którą wystawić może wyłącznie lekarz.

Pozwala ona na:

  • przewóz zmarłego do kostnicy miejskiej lub kostnicy domu pogrzebowego,
  • pochówek zgodnie z procedurami,
  • wystawienie aktu zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego.

Jeżeli zgon nastąpił w domu z przyczyn naturalnych, należy wezwać lekarza rodzinnego w godzinach jego pracy w ciągu 12 godzin, a w godzinach nocnych lub okresie świątecznym, gdy dyżuru nie pełni właściwa placówka POZ, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Śmierć w szpitalu z przyczyn naturalnych potwierdza lekarz, który w czasie hospitalizacji opiekował się pacjentem i zna historię jego choroby, a ciało do czasu odebrania przez rodzinę jest przechowywane w kostnicy szpitala. Odebranie zwłok jest obowiązkiem rodziny/bliskich. Wtedy również należy odebrać kartę zgonu, aby móc przejść do kolejnych procedur.

Kwiaty pogrzebowe

Opóźnienie wystawienia karty zgonu może nastąpić, gdy lekarz wie o udziale osób trzecich w zgonie lub gdy podejrzewa taką ewentualność. Do czynności przystępują wtedy funkcjonariusze policji oraz prokurator, a lekarz z ramienia sądu lub prokuratora wystawia odpowiednie zaświadczenie na potrzeby dalszych działań wewnętrznych. Czas oczekiwania na kartę zgonu wydłuża się zależnie od okoliczności. Niemniej jednak zawsze jest to dokument stanowiący niezbędne minimum.

Organizacja pogrzebu, czyli niezbędna pomoc rodzinie i bliskim

Współczesne możliwości związane z organizacją pogrzebu są odpowiedzią na wystawienie zwłok w domu prywatnym, domu pogrzebowym, a także w miejscu, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo lub ceremonia pożegnania osoby zmarłej. Wybierając centrum pogrzebowe, możecie Państwo mieć pewność, że jego pracownicy zadbają o każdy detal, pomogą wybrać ubranie dla osoby zmarłej, trumnę, ale także zadbają o odpowiednie warunki w sali domu pogrzebowego, łącznie z doborem oprawy muzycznej.

Drukowane są klepsydry, zazwyczaj wywieszane na drzwiach domu pogrzebowego oraz przy domu osoby zmarłej, zlecone mogą zostać nekrologi do prasy, aby zawiadomić o śmierci i szczegółach związanych z pogrzebem oraz miejscem pochówku, w taki sposób można również wyrazić współczucie i złożyć kondolencje. Gdy ze względu na okoliczności trudność sprawia samodzielne uregulowanie tych kwestii, z pomocą również przychodzi doświadczona obsługa pogrzebowa.

Istota działania centrum pogrzebowego z myślą o Państwa żałobie

Doświadczone oraz zaangażowane w swoją pracę centrum pogrzebowe pozwoli Państwu w refleksji i zadumie przeżyć czas pogrzebu, bez troszczenia się o kwestie formalne, organizację pochówku oraz stypy. Dyskretna obecność obsługi pogrzebowej oraz pomoc w każdej sytuacji związanej z pochówkiem pozwoli skupić się Państwu na kwestiach duchowych.

W kolejnych dwóch artykułach przedstawimy Państwu dwie opcje związane z pochówkiem – tradycyjną, gdzie trumna zakopywana jest w ziemi lub składana w grobowcu oraz kremację.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01