Kremacja zwłok – przygotowanie i pogrzeb

Będąc przyzwyczajonym do tradycyjnej procedury pochówku możemy się zastanawiać, jak właściwie wygląda pogrzeb, którego częścią staje się kremacja zwłok? Co zaskakujące, opcji oferowanych przez zakłady pogrzebowe z Białegostoku tu jest naprawdę wiele – zarówno jeśli chodzi o samo pożegnanie zmarłego, jak i złożenie prochów na cmentarzu. Ostatecznie jednak to zmarły (w ostatniej woli) lub jego rodzina decydują o tym, jak ma ta ceremonia przebiegać.

Przygotowanie do kremacji zwłok

Samo przygotowanie ciała osoby zmarłej do kremacji jest procedurą dość standardową. Cały proces wygląda bardzo podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Jedyna różnica jest w zasadzie taka, że czasem ubiór zmarłego może zostać zastąpiony całunem, którym okrywane jest ciało.

Przed przystąpieniem do kremacji zwłok muszą zostać jednakowoż dopełnione wszelkie formalności. Rodzina zmarłego musi dostarczyć niezbędne dokumenty – odpis aktu zgonu oraz zgodę osoby zmarłej na skremowanie jej ciała.

Następnie zmarły zostaje złożony w specjalnej trumnie. Trumny wykorzystywane w procesie kremacji są w stu procentach ekologiczne – są one wykonane z drewna, wikliny lub prasowanej tektury, nie są lakierowane oraz są pozbawione wszelkich elementów ozdobnych wykonanych z tworzyw sztucznych lub metali. Sprawia to, że po kremacji zwłok nie pozostają kłopotliwe metalowe elementy oraz unika się przykrego zapachu oraz zanieczyszczeń związanych ze spalaniem tworzyw sztucznych.

Kremacja zwłok – pierwszy etap pogrzebu

spopielenie zwłok - kremacjaKremacja ciała sprawia, że pogrzeb przeważnie dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywa się w krematorium. Domy pogrzebowe dysponują przeważnie kaplicami i pomieszczeniami, w których rodziny mają możliwość pożegnania zmarłego przed rozpoczęciem aktu kremacji. W trakcie trwanie procesu rodzina ma zwykle możliwość udania się do kaplicy lub sali ceremonialnej, by wspominać zmarłego lub się za niego modlić.

Kremacja trwa około dwie godziny. Najpierw trumna z ciałem zmarłego wprowadzana jest do pieca kremacyjnego, w którym panuje temperatura około 800 stopni Celsjusza. Samo spopielenie zwłok trwa około godziny. Następnie szczątki są wyjmowane z pieca do specjalnej komory, w której studzone są do temperatury pokojowej. Po ostudzeniu specjalne urządzenie rozdrabnia popioły, które są przesypywane do worka i umieszczane w urnie. Tak przygotowane prochy przekazywane są rodzinie wraz z dołączonym świadectwem kremacji.

Pogrzeb na cmentarzu

Drugi etap – pogrzeb na cmentarzu odbywa się już w sposób tradycyjny, z tą różnicą, że zamiast trumny, w grobie lub kolumbarium składana jest urna. Ponadto normalnie odprawiane jest nabożeństwo lub wspomina się zmarłego.

Centrum pogrzebowe powinno być w pełni przygotowane do organizacji tego rodzaju pogrzebów i oferować pełen zakres usług, takich jak:

  • Odbiór i transport zwłok,
  • Przechowywanie ciała,
  • Kremacja,
  • Organizacja pogrzebu,
  • Organizacja stypy.

Warto wiedzieć, jak wygląda pogrzeb ze spopieleniem zwłok. Miejsca na cmentarzach jest coraz mniej, co w połączeniu z trendami ekologicznymi może sprawić, że wkrótce kremacja zwłok i składanie urn w mniejszych grobach lub kolumbariach będzie po prostu normą.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01