Krematorium w Białymstoku – czy to szkodliwe dla środowiska?

Krematoriów w Polsce przybywa z roku na rok. Ostatnimi czasy, w świetle ogólnokrajowego problemu, jakim stał się smog, pojawiły się pytania, czy kremacja ciał jest naprawdę ekologiczna i nie wpływa negatywnie na jakość powietrza. Pytanie jest jak najbardziej zasadne, jednakowoż w obliczu tragedii jaką jest śmierć bliskiej osoby, raczej nie zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na środowisko wywiera spopielenie ciała na przykład w krematorium w Białymstoku.

Istnieje wiele możliwości dla krematorium

Tak jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej, tak też zakład pogrzebowy z krematorium musi być rentowne. Dlatego bardzo istotne jest to, jakie są koszty związane z utrzymaniem pieca i zużywanym paliwem. Ma to wszak bezpośredni wpływ na ofertę pogrzebową oraz przełożenie cenę pogrzebu. Przedsiębiorca przy wyborze pieca kremacyjnego musi zwracać uwagę na wiele kwestii – chodzi tu zarówno o kwestie techniczne jak i praktyczne. Na rynku są dostępne urządzenia lepsze, bardziej wydajne, jak i nieco tańsze, w których proces kremacji trwa dłużej.

Zapotrzebowania na usługi kremacyjne w Polsce rośnie. Z tego względu przy małej wciąż liczbie krematoriów, by sprostać zapotrzebowaniu, muszą one inwestować w nowoczesne i sprawne piece, posiadające zaawansowane systemy zabezpieczeń i kontroli procesu, dbające o odpowiednie zużycie paliw i redukcję emisji gazów.

Piec krematoryjny – złożona konstrukcja

Piec krematoryjny to urządzenie, na którego funkcjonowanie ma wpływ wiele elementów. Najogólniej rzecz ujmując składa się on z części takich jak:

  • urna na prochy po spopieleniuDrzwi wsadowe – są one widocznym elementem pieca, dlatego powinny być wykonane schludnie, muszą być szczelne, a zarazem być równie odporne na temperaturę i jej zmiany jak pozostałe części pieca,
  • Komora kremacyjna – główna część pieca, w której odbywa się proces kremacji,
  • Elementy kontrolujące spalanie – to elementy takie jak palniki (główny i dopalający), obieg powietrza pierwotnego oraz wtórnego, sonda tlenowa, które odpowiedzialne są za poprawny przebieg procesu kremacji,
  • Przestrzeń schładzania popiołu – miejsce do którego trafiają szczątki po zakończeniu procesu spopielania i podlegają schłodzeniu zimnym powietrzem,
  • Komputer sterujący – odpowiada on za sterowanie całym procesem kremacji oraz kontrolę poprawności jego przebiegu.

Na rynku istnieją różnorodne piece, a na rynku również pojawiają się pewne trendy związane z wprowadzanymi udoskonaleniami i nowymi technologiami.

Krematorium w Białymstoku – szkodliwe czy nie?

Krematoria, ze względu na dość ponury charakter tych miejsc, obrosły wieloma miejskimi legendami. Mało osób zdaje sobie jednakowoż sprawę, że piece kremacyjne są urządzeniami, które muszę spełniać surowe warunki dyrektyw unijnych. Sprawia to, że zanieczyszczenia produkowane przy kremacji zwłok są śladowe. Wszelkie historie mówiące o krematoriach, z których wydobywa się gęsty siwy dym oraz pyły powodujące smog są zatem fałszywe. Jedynym przypadkiem, gdy taka sytuacja może się zdarzyć, jest awaria pieca.

Spopielenie ciała jest ekologiczne również z innego względu – zapobiega przedostawaniu się do gleby i wód gruntowych szkodliwych substancji powstających podczas rozkładu ciała w ziemi. Oprócz tego, pochówek urny wymaga zdecydowanie mniej miejsca na cmentarzu niż pogrzeb tradycyjny, dzięki czemu wzrasta pojemność cmentarzy. Kremacja zdobywa coraz więcej zwolenników, ponieważ jest to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Domy pogrzebowe, takie jak z krematorium w Białymstoku, są zatem dobrym i bezpiecznym wyborem.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01