Krematorium – coraz częściej decydujemy się na spopielenie zwłok

Ostatnie lata pokazują, że spopielenie ciała staje się coraz powszechniejszą formą pochówku w Polsce. Kremacja długo pozostawała jednak sprawą bardzo dyskusyjną. Wszystko to za sprawą podejścia do tematu Kościoła Rzymskokatolickiego, który uznał kremację dopiero w 1983 roku. Po dziś dzień Kościół zaleca zachowanie tradycyjnego sposobu grzebania zmarłych, jednakowoż jeśli nie stoją za taką decyzją pobudki przeciwne nauce chrześcijańskiej, zezwala on na spalenie ciała w krematorium.

Jak przebiega proces kremacji zwłok w krematorium?

Cały cykl kremacyjny trwa zwykle około dwóch godzin i musi on być przeprowadzony zgodnie z przepisami oraz przyjętą praktyką, którą przedstawiamy poniżej:

  • po kremacji kwiatyPierwszą rzeczą, o którą musi zadbać krematorium to dopełnienie formalności. Przedstawiciel zakładu pogrzebowego jest zobowiązany do uzyskania od rodziny zmarłego pisemnego zezwolenia na kremację oraz załączyć do niego akt zgonu.
  • Następnie wskazana zostaje data i godzina rozpoczęcia kremacji. Rodzina zmarłego musi także zdecydować, jaka trumna zostanie wykorzystana w procesie – czy będzie to prosta drewniana trumna bez okuć, czy też kartonowa trumna zwana także ekologiczną. Przed samą kremacją, rodzina ma możliwość pożegnania zmarłego w kaplicy.
  • Później trumna ze zwłokami trafia do krematorium, gdzie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury przez piec krematoryjny (około 800 stopni Celsjusza), jest ona do niego wprowadzana. Proces kremacji trwa około 60 minut i nadzorowany jest przez pracownika zakładu kremacyjnego.
  • Po tym czasie spopielone szczątki zostają schłodzone zimnym powietrzem, a następnie rozdrobnione mechaniczne przez specjalne urządzenie – klemulator.
  • Tak przygotowane prochy przesypywane są do foliowego woreczka zabezpieczającego je przed rozsypaniem i umieszczane w urnie wraz z danymi skremowanej osoby. Po zakończeniu całego procesu wydane zostaje świadectwo kremacji.

Czas zmienić postrzeganie kremacji

Podejście do kremacji jest bardzo uzależnione od lokalnej mentalności. Na przykład w okolicach Białegostoku kremacja długo była tematem tabu, ze względu na to, że przywiązanie mieszkańców do tradycji jest dość silne. Z tego powodu sporo czasu musiało minąć, nim ludzie zaczęli przekonywać się do tej formy pochówku. Obecnie w regionie działa już kilka krematoriów, które zapewniają proces kremacji z pełnym poszanowaniem godności zmarłego.

Bardzo długo problematyczne były także kwestie związane z religią. Zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego, Jezus Chrystus po śmierci został złożony w grobie, a po trzech dniach zmartwychwstał. Właśnie dlatego, by uszanować tradycję, uważano, że ludzkie ciało powinno być grzebane w ziemi na terenie cmentarza, a spalenie zwłok było wyrazem braku wiary w późniejsze zmartwychwstanie.

Krematoria w Polsce i na świecie

Kwestie dotyczące wiary zostały w dużej mierze rozwiązane, jednakowoż kremacje stanowią w Polsce wciąż poniżej trzydziestu procent wszystkich pochówków. Są jednak na świecie kraje (takie jak Japonia, Stany czy Kanada), gdzie kremacja stanowi znakomitą ich większość. Za kremacją przemawia kwestie higieniczne oraz estetyczne, a także fakt, że na cmentarzach jest coraz mniej miejsca. Koszt spopielenia zwłok w krematorium jest zbliżony do kosztu pochówku tradycyjnego, a wybór metody leży w gestii zmarłego lub jego rodziny. Krematoria oferują zwykle także organizację całego pogrzebu, podobnie jak inne zakłady pogrzebowe w okolicy Białegostoku.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01