Krematorium czy tradycyjny pochówek?

Odejście bliskiej osoby jest niewątpliwie jedną z najsmutniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Oprócz uporania się z bólem, zwątpieniem i stratą bliskiej osoby, trzeba podjąć decyzje dotyczące pochówku osoby zmarłej. Krematorium jest jedną z opcji, którą można rozważyć.

Proces spalania zwłok

Krematorium kojarzy się większości ludzi z piecami, w których spala się ciało zmarłego. W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia pieców krematoryjnych, pozwala na godny pochówek osoby zmarłej przy jednoczesnym szacunku dla rodziny pogrążonej w żałobie. Sam proces nadzoruje pracownik krematorium w Białymstoku, który ze względu na przepisy BHP stosuje płyny dezynfekujące po zakończeniu odbioru ciała.

Kiedy rodzina pożegna się ze zmarłym w profesjonalnie urządzonej sali pożegnań, w miejscu obok, w specjalnym pomieszczeniu wyposażonym w automatyczne urządzenie rozpoczyna się proces spalania zwłok. Piec krematoryjny jest komorą, w której utrzymuje się przez około 2 godziny temperaturę około 900 stopni. Cały proces rozpoczyna się automatycznie. Bliscy nie widzą podpalenia. Samozapłon powstaje w wyniku kumulacji spalania i wysokiej temperatury.

W każdym przypadku proces może trwać dłużej lub krócej. Zależy to od taki czynników jak: waga osoby zmarłej czy rodzaj tworzywa z jakiego została wykonana trumna, np.: drewno spala się dłużej niż tektura. Na końcu komory spalania jest zainstalowany specjalny lej, z którego zostają odprowadzone prochy i kości zmarłego pozostałe po kremacji. Prochy zmarłego nie mogą być ciepłe podczas umieszczania ich w urnie. Nasze centrum pogrzebowe w Białymstoku oferuje specjalny system schładzania prochów oraz kompleksowe przygotowanie zawartości urny, która trafia do rąk bliskich lub do zakładu pogrzebowego wraz ze Świadectwem Kremacji.

Ważną rzeczą jest również to, że rodzina zmarłego może być obecna podczas procesu spopielania, lecz nie jest to obowiązkowe. Każdy człowiek inaczej przechodzi smutny czas pozostały po odejściu bliskich. W Centrum Pogrzebowym Szmurło, po zakończeniu kremacji, następują zwyczajowe uroczystości związane z pochówkiem skremowanego ciała. Mają one miejsce w kaplicy, kościele i na cmentarzu.

Koszty w krematorium

Często decydują o tym zwyczajne, ludzkie czynniki, takie jak koszt kremacji czy lokalizacja. Koszt spopielania zwłok jest niższy od tradycyjnego pochówku w trumnie. Dodatkowo, jeśli rodzina zmarłego przeniosłaby się do innego miasta – zawsze może zabrać urnę ze sobą i pochować w innym miejscu.

Wybór pomiędzy tradycyjnym pochówkiem, a krematorium nie jest łatwy szczególnie w tak przykrych okolicznościach. Centrum Pogrzebowe Szmurło zapewni Państwu pomocną dłoń w organizacji zarówno przygotowań przedkremacyjnych, przygotowaniu urny z prochami i dostarczeniu jej na miejsce pochówku. Pracownicy krematorium zadbają o to, by cały proces przebiegł zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem należytego szacunku do osoby zmarłej i najbliższych.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01