Nagrobki gotowe czy na indywidualne zamówienie? Dwie opcje, nieograniczona gama możliwości

Zamawiając nagrobki dla swoich bliskich można zazwyczaj zlecić stworzenie z gotowego projektu albo przedstawić własny pomysł, z którego powstanie wizualizacja, a następnie gotowy pomnik. Każde z tych rozwiązań powinno być o parte o materiały najwyższej jakości i dopełnione precyzją wykonania, co jest standardem w solidnych zakładach kamieniarskich. Pozostaje zatem opracowanie szczegółów, aby ostateczna wersja pomnika była godnym symbolem pamięci osób zmarłych.

Detale istotne w nagrobkach – według wzoru lub indywidualnie

Tworzenie nagrobków wymaga czasu oraz zaangażowania, aby poszczególne elementy pasowały do siebie i po wykonaniu tworzyły spójną całość. O uniwersalnym lub unikalnym charakterze danego nagrobka decydują cechy, które ustalane na etapie omawiania danej realizacji pozwalają uzyskać efekt zgodny z zamierzeniami. Do tych wytycznych zaliczyć należy:

  • wymiary – gotowe projekty mają określone wymiary i zazwyczaj nie odbiegają długością oraz szerokością od poszczególnych pomników jedno- lub dwuosobowych na danym cmentarzu, natomiast przy projektach indywidualnych z określonych przyczyn wymiary te mogą ulec zmianom, jednak zawsze w granicach rozsądku,
  • materiał – bogaty wybór, omawiany w jednym z poprzednich artykułów, pozwala wybrać zarówno strukturę poszczególnych płyt, jak również gamę kolorystyczną; w przypadku zamówień indywidualnych dostępne mogą być także rzadziej występujące kamienie, takie jak onyks,
  • kształt – poza wyglądem płyty nakrywowej oraz tablicy napisowej (opcjonalnie rzeźby lub płaskorzeźby) ważna jest także powierzchnia tak zwanej ramy leżącej, czyli podstawy pomnika; przestrzeganie powierzchni wyznaczonej na dany pomnik to kwestia bardziej restrykcyjna, ponieważ nie wolno zajmować sąsiednich miejsc cmentarnych,
  • termin montażu – projekt gotowy oznacza krótszy czas realizacji, a tym samym brak przeciwwskazań do niezwłocznego przygotowania pomnika oraz do jego osadzenia; przy projektach indywidualnych doliczyć należy czas przygotowania wizualizacji i skonfrontowania jej z oczekiwaniami Klienta, a to może nieco wydłużyć czas realizacji.

pomnik podwojny jasnyOpcją pośrednią jest natomiast możliwość dostosowania gotowego projektu do indywidualnych potrzeb, na przykład poprzez zmianę charakteru tablicy nagrobnej, wymianę tablicy na rzeźbę lub na krzyż, a także zmianę wysokości ramy stojącej oraz wymiarów innych elementów niezbędnych w danym nagrobku. Jest to zawsze kwestia do ustalenia z wykonawcą, koniecznie przed rozpoczęciem prac.

Selekcja materiału do tworzenia nagrobków i jej znaczenie

Zarówno w przypadku nagrobków gotowych, jak też tworzonych na zamówienie, jakość surowca powinna być kwestią priorytetową. Złoża naturalne zależne są od sił przyrody, dlatego zdarzają się również elementy w określony sposób wybrakowane, co widać już na etapie wydobycia. Takie materiały powinny być oczywiście eliminowane z procesu tworzenia pomników, ponieważ nawet niewielkie z pozoru defekty będą negatywnie wpływać na trwałość całej konstrukcji.

Odpowiednio wyselekcjonowane kamienie dają pewność, że zamówiony nagrobek pozostanie trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Zarówno materiały najpopularniejsze, jak również te rzadziej występujące w przyrodzie, a tym samym stanowiące propozycję specjalną w branży kamieniarskiej, przechodzą solidną i szczegółową weryfikację przed poddaniem ich obróbce, co stanowi podstawę uczciwej współpracy usługodawcy z Klientem.

Granity i marmury świata w nagrobkach, czyli o czym warto wiedzieć

Wybierając nagrobki należy mieć świadomość, że wysoka jakość idzie w parze z adekwatną do niej ceną, dlatego koszt realizacji nie może być zadziwiająco niski, ponieważ istnieje wtedy ryzyko, że wybrany granit jest niepewnej jakości, a dla polepszenia wyglądu został nasączony chociażby określonymi preparatami chemicznymi. Oznacza to, że po wytrąceniu się tych preparatów lub ich wypłukaniu podczas opadów, powierzchnia pomnika może wyblaknąć, tracąc swój pierwotny dobry wygląd. Najbezpieczniej jest zatem wybrać zaufanego usługodawcę z branży pomników, znanego chociażby na rynku lokalnym.

 

Zadzwoń do nas 85 654 00 01