Wybór pomników pojedynczych i podwójnych – część I: ze względu na styl wykonania

Tworzenie pomników to praca zespołu osób z odpowiednim doświadczeniem oraz kwalifikacjami, której efektem jest zrealizowanie oczekiwań zleceniodawcy. Gotowy pomnik jest zgodny z wcześniejszymi ustaleniami, co stanowi kwestię bardzo indywidualną, natomiast cechy stałe są takie same przy każdym zleceniu – trwałość konstrukcji, estetyka, możliwość bezpiecznego i solidnego zamontowania na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Gama rozwiązań z pomnikami w roli głównej

Zdarzyć się może, że wolą osoby zmarłej jest pozostawienie mogiły bez pomnika, na przykład tylko z drewnianym, krzyżem, niemniej jednak najczęściej stawiane są w miejscu pochówku pomniki, które pozwalają upamiętnić bliską osobę lub osoby, zabezpieczyć grób. Taki symbol pamięci o najbliższych to obecnie standard, który realizują współcześni kamieniarze, z powodzeniem nadając kamiennym płytom indywidualny charakter.

Dla nagrobków pojedynczych i podwójnych można wyróżnić wiele możliwości stylistycznych, natomiast spośród kilku opcjonalnych list wyboru, można zlecać na przykład według tej, która obejmuje pomniki:

  • klasyczne – cechą charakterystyczną jest w nich brak zaokrągleń, minimalne fazy; klapy nakrywkowe nie znajdują się bezpośrednio na podwyższeniu dolnym lecz w uskoku, czyli pomiędzy poziomymi płytami nagrobka; prostota dotyczy zarówno kształtu gotowego nagrobka, jak też koloru surowca, który najczęściej jest czarny, w odcieniach szarości lub brązów,
  • tradycyjne – nawiązują do swoich pierwowzorów z dawnych czasów, gdy rama leżąca, czyli podstawa nagrobka, a także rama stojąca oraz płyta nakrywowa stanowią zabudowę mogiły, natomiast elementem górującym nad całością może być tablica napisowa lub kolumna z wyrzeźbionym krzyżem, gdzie cokół stanowi opisana wyżej konstrukcja, której tablica lub krzyż są dopełnieniem,
  • nowoczesne – wyróżniają je bardziej wyszukane kształty płyt nakrywowych, kolorystyka zastosowanych surowców, a także większa swoboda formy, oczywiście zawsze w ramach dobrego smaku oraz stylu; zamiast typowej tablicy napisowej pojawiają się często rzeźby lub płaskorzeźby, które najczęściej przedstawiają anioła, Jezusa lub Maryję; widać tutaj niezwykły kunszt rzeźbienia w kamieniu.

pomnik podwójny szurmiloGotowe kamienne bloki i płyty mają potencjał, który w rękach doświadczonych kamieniarzy zmienia się w ustaloną wcześniej formę, a dodatkowo pozwala zachować indywidualność pomnika przy jednoczesnym dopasowaniu stylistycznym do pozostałych nagrobków na danym cmentarzu. Wybierać zatem należy sprawdzonych producentów pomników, aby otrzymać realizację zgodną z zamówieniem.

Precyzja i jakość wykonania pomników, czyli kwestie priorytetowe

Materiały stosowane przy produkcji pomników to surowce o wysokiej wartości rynkowej, dlatego ważne jest mądre gospodarowanie tymi zasobami. Nowoczesne maszyny służące do obróbki kamienia w branży pogrzebowej pozwalają z precyzyjnie wymierzonej płyty otrzymać zamierzony rezultat w postaci odpowiednio przyciętych ram, płyt oraz tablic, co przekłada się również na jakość gotowej konstrukcji.

W kwestii jakości dodatkowo istotne jest, aby surowce i tworzywa, składające się na dany pomnik, pochodziły od sprawdzonych dostawców, ponieważ dbają oni, aby aby dany rodzaj kamienia miał udokumentowane pochodzenie, czyli aby znane było miejsce eksplorowania surowców, a w przypadku innych tworzyw, na przykład metali do wykonywania krzyży, aby jakość metalu lub danego stopu również nie wzbudzała zastrzeżeń.

Styl pomników od projektu do wykonania, czyli praktyczna strona kamieniarstwa

Początek wszystkich pomników stanowi ich wizja, na bazie której projektant tworzy określony wzór w wersji płaskiej lub – dzięki nowoczesnym programom – w trójwymiarze. Już na tym etapie nadawany jest styl poprzez odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów względem siebie, dobór detali oraz materiału wykonania.

W tej dziedzinie można z powodzeniem dostosować się do oczekiwań Klientów, jeżeli pomnik tworzony jest na zamówienie, natomiast gdy projekt nie jest odpowiedzią na zamówienie, lecz pierwotną wizją autora, tworzony jest on tak, aby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych nabywców. Bez względu na stylistykę, obowiązują tutaj zasady spójności, elegancji oraz szeroko pojętego dobrego stylu, natomiast detale są kwestią do uzgodnienia.

Kolejny artykuł pokaże Państwu gamę rozwiązań ze względu na materiał wykonania pomników. Zachęcamy do odwiedzin i czytania naszych porad.

Zadzwoń do nas 85 654 00 01